PARAFIA: AKTUALNOŚCI

Pożegnanie Księdza Bogusława – 20.08.2023

Mocą dekretu Księdza Prowincjała Waldemara Pawlika SAC z dniem 25 sierpnia br. nastąpiły zmiany personalne w naszej Parafii. Ks. Bogusław Bogdan SAC został przeniesiony do domu pallotyńskiego w Lublinie. Pożegnanie ks. Bogusława  odbyło się  w niedzielę, 20 sierpnia na Mszy św. o godz. 11.00.

Ks. Bogusławowi bardzo dziękujemy za dotychczasową posługę w naszej parafii i życzymy owocnej pracy w lubelskiej wspólnocie.

===> ZDJĘCIA

Kiedy to 8 sierpnia 2019 roku w imieniu całej Wspólnoty parafialnej witaliśmy Cię, jako nowego duszpasterza,
życzyliśmy Ci wytrwałości i odwagi w realizowaniu wyznaczonych celów, życzliwości ludzkich serc
oraz wszelkiego dobra na lata pracy w naszej wspólnocie parafialnej.
Dziś, stając znów tutaj przed Tobą dziękujemy za 4 lata przeżyte razem.
Dziękujemy za każdą Eucharystię, sprawowane nabożeństwa, za głoszone Słowo Boże, za posługę w konfesjonale,
za pracę z młodzieżą, czyli za to wszystko, co składa się na życie Kościoła.

 

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i Jubileusz Kapłaństwa Ks. Andrzeja Tepera

W dniu 28 maja 2023 roku obchodziliśmy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. To także dzień odpustu parafialnego. Msza św. odpustowa została odprawiona  o godz. 11.00, a po niej odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół Sanktuarium.

To był także wyjątkowy dzień dla ks. Andrzeja Tepera, który przeżywał jubileusz 60.-lecia kapłaństwa. Z tej okazji księdzu Andrzejowi życzymy zdrowia i błogosławieństwa Bożego na dalsze lata.

===> ZDJĘCIA

OFIARA

 

Bardzo dziękujemy za wszystkie ofiary składane na Sanktuarium.

Dziękujemy z ofiary przekazywane osobiście, a także za pośrednictwem konta bankowego podanego na naszej stronie internetowej (z tytułem wpłaty: Taca ON – LINE lub ofiara za intencję Mszy św. z dnia…).

Bóg zapłać.

 

Numer konta:

Bank Pekao S.A.

I O. w Kielcach

07 1240 1372 1111 0000 1216 7643

 STOWARZYSZENIE APOSTOLSTWA KATOLICKIEGO

CZARNA 57

26 – 220 STĄPORKÓW

 

20 ROCZNICA KORONACJI I 100-LECIE PARAFII

W Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej koło Końskich odbyły się uroczystości 20 rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej. Parafia świętowała także 100-lecie istnienia. Z tej okazji Mszy św. dziękczynnej przewodniczył J.E. bp Henryk Tomasik – pasterz Diecezji Radomskiej. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Prowincji Chrystusa Króla w Polsce, czyli księży i braci pallotynów, bo to oni od niemal pół wieku są duszpasterzami i opiekunami Sanktuarium. Na uroczystości przybyło wielu gości oraz pielgrzymów – czcicieli Matki Bożej Wychowawczyni, a wraz z nimi kapłani z wielu parafii, a także przedstawiciele władz różnego szczebla.

Do Sanktuarium pierwsi pątnicy przybyli już około godziny 11:00. Łącznie przybyło dwanaście grup z gminy Stąporków, Końskie, a także z Radomia i Skarżyska-Kamiennej. Szacowano, że przy Sanktuarium zgromadziło się aż 1500 osób.

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest, nigdy się nie zniechęca. Wszystkie słowa hymnu św. Pawła o miłości doskonale pasują do Pana Jezusa, bo to On cierpliwy jest, łaskawy jest, nigdy się nie zniechęca. I taka też jest Jego Matka, Najświętsza Maryja Panna – mówił w homilii bp H. Tomasik. Ordynariusz radomski odwołał się także do samego czarneckiego obrazu. – To typ nazywany w sztuce Hodegetrią, a więc Tą, która wskazuje drogę. Matka Najświętsza patrzy z wizerunku na kontemplujących obraz, a jednocześnie wskazuje na swego Syna. To jest nasza droga, nasz cel, Jezus Chrystus – mówił Ordynariusz Diecezji Radomskiej.

W homilii analizował również tytuł „Wychowawczyni”, podkreślając przy tym, jak dziś, wobec wielu zagrożeń, w dziele wychowania bardzo potrzeba silnych rodzin. – Bolejemy nad ironizowaniem Mszy św., procesji, nad bezczeszczeniem wizerunku Matki Najświętszej. Potrzebni są rodzice, którzy nauczą szacunku do drugiego człowieka i do rzeczy świętych. Młodzi stają dziś przed zagrożeniem różnych teorii o małżeństwie i rodzinie. Kto tym młodym może pomóc lepiej i skuteczniej niż zdrowe rodziny? – pytał Ksiądz Biskup Tomasik.

Początki kultu Maryi w miejscu obecnego Sanktuarium sięgają przełomu XVI i XVII wieku. Wtedy to, według przekazów, na krzaku jałowca robotnikom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytopie rudy żelaza objawiła się Matka Boża. Wdzięczni ludzie wybudowali w tym miejscu kaplicę i umieścili w niej obraz. Często tu przychodzili, modlili się i doznawali łask.

Staraniem hrabiny Izabeli Małachowskiej w miejscu kapliczki w 1763 roku. zbudowano mały kościółek z kamienia. Rok później umieszczono w nim cudowny obraz. Nie wiadomo, kto go namalował, ani w jaki sposób znalazł się w Czarnej. Pewne jest to, że został wykonany na podobieństwo obrazu Salus Populi Romani (Wybawicielka Ludu Rzymskiego), znajdującego się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, i pochodzi z XVII wieku.

Ponieważ pielgrzymów wciąż przybywało, pod koniec XIX wieku. postanowiono wybudować większą świątynię. Parafia w Czarnej została erygowana 18 lutego 1919 roku. W 1963 roku bp Jan Kanty Lorek zaliczył kościół do diecezjalnych sanktuariów.

– Cudowny wizerunek z Czarnej był w okresie międzywojennym nazywany obrazem Matki Bożej Czarneckiej. Ksiądz Biskup Piotr Gołębiowski posługiwał się nazwą Matka Boża Miłosierdzia z Czarnej. Tytuł obecnie obowiązujący – Matki Bożej Wychowawczyni – nadał Ksiądz Biskup Edward Materski – mówi ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków.

Nieprzerwany i żywy kult cudownego obrazu doprowadził do starań o pozwolenie na jego koronację. Zapoczątkował je Biskup Piotr Gołębiowski, a kontynuował jego następca – Biskup Edward Materski. Korony poświęcił Jan Paweł II 4 czerwca 1991 roku na radomskim lotnisku.

Koronacja cudownego obrazu odbyła się 5 września 1999 roku. W uroczystościach uczestniczyło ok. 120 kapłanów, kilkunastu biskupów oraz ponad 100 tys. wiernych. Przy dźwięku fanfar obraz ukoronowali prymas Polski kard. Józef Glemp z Biskupem Janem Chrapkiem, ówczesnym Ordynariuszem Diecezji Radomskiej i Biskupem Edwardem Materskim.

Po zakończeniu Mszy świętej rozpoczął się piknik, a na nim występ pt.: „Z wiarą przez pokolenia” zorganizowany przez Grupę Artystyczną im. Marii Lipko, działający przy Świetlicy Środowiskowej w Czarnej. Nie zabrakło potraw regionalnych przygotowanych przez naszych parafian i parafianki. W starym kościele można było też obejrzeć wystawę fotograficzną, ukazującą zdjęcia wykonane na przestrzeni lat trzydziestych aż po obecne, ukazujące historię Sanktuarium przygotowaną przez Panią Justynę Stąpór.

===> Zdjęcia

NOWE ORGANY

30.04.2018 odbył się montaż nowych organów w naszym Sanktuarium.

Cóż to był za dzień…

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i ofiarodawcom oraz tym, którzy pomogli nam przy montażu organów.

Bóg zapłać.

Zdjęcia lepszej rozdzielczości można obejrzeć na naszym Fanpage https://www.facebook.com/pg/sanktuarium.czarna/photos/?tab=album&album_id=1303764549768535

Zapraszamy do galerii.

MONTAŻ NOWYCH ORGANÓW - 30.04.2018