Archiwum: grudzień 2015

Otwarcie Drzwi Miłosierdzia w Sanktuarium

Nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia został ogłoszony przez papieża Franciszka, by w ten sposób pozwolić każdemu doświadczyć miłosierdzia Boga Ojca poprzez czynną misję Kościoła. Najbardziej widocznym znakiem tej posługi duszpasterskiej  miało miejsce  otwarcie Drzwi Miłosierdzia. Drzwi te, podobne do Drzwi Świętych Bazylik papieskich w Rzymie, pozwolą dopełnić pielgrzymki jubileuszowej również i temu, kto nie może dotrzeć do Rzymu.

W Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej  uroczystości inaugurująca obchody Nadzwyczajnego Roku Świętego miała miejsce w  IV Niedzieli Adwentu. W niedzielę  20 grudnia o godz. 11.00 Bp. Piotr Turzyński  przewodniczył uroczystej Mszy św. podczas której otworzył Drzwi Miłosierdzia w Czarneckim Sanktuarium.

===> Zdjęcia

Zakończenie rekolekcji adwentowych

W dniach od 13 do 16 grudnia w naszej Parafii odbyły się rekolekcje adwentowe. Duchowym przewodnikiem po tym świętym czasie był nasz współbrat ks. Ryszard Andrzejczyk SAC misjonarz, obecnie pracujący w Pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Za każde słowo, które zbliżyło nas do Boga a także pomogło nam w przygotowaniu do uroczystości Bożego Narodzenia składamy serdeczne Bóg zapłać.

DSC_0010

Inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia

Historyczny moment w Diecezji Radomskiej! Drzwi Katedry Opieki NMP stały się Drzwiami Świętymi. Przechodząc przez nie, można będzie uzyskać odpust zupełny, dokładnie na takich samych warunkach, jak np. w Bazylice Św. Jana na Lateranie.

– Wchodzimy w czas pogłębionej refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Rozważamy Boże Miłosierdzie, dziękujemy za nie i uczymy się takiej postawy w życiu – powiedział Bp Henryk Tomasik podczas uroczystej inauguracji Roku Miłosierdzia w radomskiej katedrze. Pasterz Kościoła radomskiego dokoła obrzędu otwarcia głównych drzwi katedry, które stały się diecezjalną „Bramą Miłosierdzia”.

Radomskie uroczystości to diecezjalne przedłużenie uroczystości, które w 8 grudnia br. Odbyły się w Bazylice Św. Piotra na Watykanie. Mszy św. inaugurującej w naszej diecezji Jubileusz Miłosierdzia przewodniczył bp Henryk Tomasik; wraz z nim liturgię sprawował bp Piotr Turzyński i 60 kapłanów.

W homilii bp Tomasik przypomniał nauczanie Jezusa Chrystusa o miłosierdziu zawarte w przypowieści o nielitościwym dłużniku, a Rok Miłosierdzia zawierzył Najświętszej Maryi Pannie. – Wchodzimy w czas pogłębionej refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Rozważamy Boże Miłosierdzie, dziękujemy za nie i uczymy się takiej postawy w życiu. Panu Bogu dziękujemy za Jego dar niewysłowionego miłosierdzia. A Rok Miłosierdzia, który dziś otwieramy na poziomie diecezji, zawierzamy Najświętszej Maryi Pannie. Ona najpełniej zna tajemnice Bożego miłosierdzia. Ona szczególnie i wyjątkowo doświadczyła miłosierdzia, a równocześnie okupiła swój udział w objawieniu miłosierdzia ofiarą serca. – mówił bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Na początku Mszy św. do ołtarza zostały przyniesione znaki, które mają przypominać o szczególności Roku Miłosierdzia. Młodzież przyniosła kopie symboli ŚDM – krzyż oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani – to przypomnienie o spotkaniu młodych z papieżem, które w lipcu 2016 odbędzie się w Krakowie; wolontariusze Radomskiej Caristas przynieśli chleb – przypomnienie o uczynkach miłosierdzia; ojciec duchowny radomskiego seminarium przyniósł fioletową stułę – znak sakramentu pokuty i pojednania; natomiast diakoni przynieśli wodę święconą – zbliżający się 2016 r. to Jubileusz 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Wymownym znakiem było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz przekazanie jubileuszowych świec przedstawicielom dekanatów Diecezji Radomskiej.

DSC_0289

Na zakończenie liturgii bp Henryk Tomasik zwrócił uwagę na inicjatywy związane z Rokiem Miłosierdzia. – Dziś na poziomie diecezji zainaugurowaliśmy Jubileusz Roku Miłosierdzia. Podczas obchodów możemy uzyskiwać odpust zupełny, a warunki i miejsca jego uzyskania prezentuje stosowny dekret. Dobrze się stało, że obchodom Jubileuszu będą towarzyszyć dwa ważne zewnętrzne znaki. Pierwszym jest możliwość codziennej spowiedzi w radomskiej katedrze: od 9.00 do 12.00 i od 14.30 do 17.30. Dyżury w konfesjonale podjęli księża z seminarium, kurii, sądu biskupiego i innych instytucji diecezjalnych. A drugi znak to całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu w sanktuarium MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. – powiedział bp Tomasik.

===> Zdjęcia